Przedtreniengówki – kompendium wiedzy o suplementach przedtreningowych

0
430
Kobieta trening

Przedtreningówki to skuteczna suplementacja zwiększająca wytrzymałość organizmu, motywację do treningu czy pracy, a także poprawiająca koncentrację. Poznaj pozostałe właściwości suplementacji przedtreningowej.

Kolokwialnie mówiąc, organizm ludzki jest swego rodzaju maszynerią i bez odpowiedniego paliwa (pożywienia) oraz olejów (suplementacja) zbyt długo nie pociągnie; zwłaszcza jeśli stale pracować musi na najwyższych obrotach. Sport to zdrowie, jednak warto podejść do tematu z głową, a w celu poprawy wydajności sięgnąć po ”przedtreningówkę”. Czym są przedtreningówki i jak je stosować?

Czym są przedtreningówki i dlaczego działają?

Booster przedtreningowy, suplementacja przedtreningowa, odżywki przedtreningowe – jednym słowem ”przedtreningówki”, przyjmowane pod postacią proszku rozpuszczanego w wodzie lub w formie gotowego napoju, perfekcyjnie trafiają do komórek ciała, mobilizując organizm do wysiłku fizycznego. Ciężki dzień w pracy, stres i brak snu sprawiają, że czasami ciężko wykrzesać z siebie energię także na dodatkowe zajęcie. Ku uciesze sportowców substancje, o których mowa należą do w pełni bezpiecznych preparatów, które – jak łatwo się domyślić – przyjmować należy przed treningiem.

Perfekcyjnie wyselekcjonowane składniki oprócz tego, że podnoszą motywację do podjęcia aktywności i sprawiają, ze trening przychodzi z większą łatwością, mają zbawienny wpływ na koncentrację. Ta ostatnia jest niezwykle istotna; precyzyjne wykonywanie ćwiczeń nie tylko przynosi pożądane skutki, ale też jest swego rodzaju gwarantem, że nie dojdzie do kontuzji.

Pozytywnym ”skutkiem ubocznym” przyjmowania boosterów przedtreningowych jest zaopatrywanie organizmu w mikroelementy. O ile np. kofeina ma na celu zwiększyć wydajność tu i teraz, o tyle żelazo, selen czy magnez swoją rolę pełnią zwłaszcza podczas regeneracji. Ich regularne dostarczanie sprawia, że po treningu uczucie powysiłkowego bólu i maksymalnego zmęczenia niemal nie występuje, a organizm ma szanse utrzymać ilość mikroelementów na optymalnym poziomie.

Przedtreningówki pobudzające

Planując rozpoczęcie suplementacji przedtreningowej warto dokładnie zapoznać się z ofertą produktów dostępnych na rynku, a następnie dokonać zakupu na stronie lub w sklepie sprawdzonego, bezpiecznego producenta. Takim właśnie jest sklep internetowy Fabryka Supli, gdzie znajdziemy przedtreningówki oraz bogatą ofertę innych suplementów diety najwyżej jakości, bezpiecznych dla nas i naszego zdrowia.

Jakie rodzaje przedtreningówek występują?

Pre-workout podzielić można na dwie główne grupy. Pierwsza z nich to przedtreningówki pobudzające. Ich celem jest rozpędzenie organizmu do przyjęcia sporej dawki wysiłku. Wspierają precyzję ćwiczeń, łatwość adaptacji podczas aktywności. Warto docenić je także za niezawodne wsparcie w regeneracji włókien mięśniowych, a więc także brak zakwasów. Są nieco lżejszą wersją boosterów.

Suplementy pompujące (tzw. azotowe) są wykorzystywana zwłaszcza przez sportowców, których celem jest zwiększenie masy mięśniowej. Uwalnianie tlenku azotu zwiększa tzw. światło naczyń krwionośnych, czego wynikiem jest lepsze ukrwienie tkanki mięśniowej. Efekt? Pompa mięśniowa, która sprawia, ze mięśnie są twardsze i większe (wizualnie). Co istotne – lepiej dotlenione mięśnie wydajniej pracują i szybciej regenerują się.

Suplementacja kapsułki

 

Skład suplementów przedtreningowych

Podstawowym składnikiem większości preparatów przedtreningowych jest kofeina. Stymulant ten działa na centralny układ nerwowy. Ma zdolność do przetwarzania kwasów tłuszczowych (nie zaś glikogenu mięśniowego) w energię. To ona odpowiada za koncentrację i niejednokrotnie istotny podczas treningu refleks. Warto jednak wiedzieć, że rynek obfituje w propozycje przedtreningówek bezkofeinowych.

Kreatyna, jako jedno z białek budujących tkankę mięśniową, wpływa na regenerację włókien mięśniowych. Sam trening odbywa się na znacznie wyższym poziomie wydajności. Można przyjmować ją zarówno jak składnik pre-workoutu, jak i samodzielnie.

Za procesy regeneracyjne organizmu odpowiada również tauryna. Zajmuje się ona transportem kreatyny, dlatego warto włączyć ją do shake’ów zawierających wymieniony rodzaj białka. Wśród dodatkowych zalet wymienia się zdolność do poprawy nastroju i zapobieganie zmęczeniu.

Karynoza jest białkiem tworzącym włókna mięśniowe, która potrzebuje dopingu w postaci beta-alaniny. Jej zwiększone stężenie wpływa na regenerację, zaś podczas treningu umożliwia wydłużenie czasu aktywności dzięki temu, ze przeciwdziała zmęczeniu.
Niektóre spośród przedtreningówek pompujących zawierają aminokwasy takie jak L-cytrulina, L-arginina i L-tyrozyna. Ich zadaniem jest zmotywowanie mięśni do uwalniania tlenku azotu, co zostało szerzej omówione w podpunkcie traktującym o rodzajach suplementów przedtreningowych. Witamina C, kojarzona słusznie z odpornością organizmu, gra istotną rolę w zmniejszaniu poziomu stresu oksydacyjnego. Ten przeciwutleniacz przyjmowany wraz z witaminami z grupy B stanowi połączenie, które znacząco ułatwia regenerację.

Czy warto stosować przedtreningówki?

Wymienione zalety suplementów przedtreningowych zapewne zachęcą do ich stosowania. W przeciwieństwie do wielu obiecujących i/lub wątpliwego pochodzenia środków, te nie przynoszą szkód organizmowi, a przede wszystkim ich dostępność jest powszechna dzięki legalności. I zapewne nawet laikowi nie trzeba przypominać, że należy stosować się do zaleceń producenta – jest to istotne dla jak najlepszego działania.

Są oczywiście głosy, które mówią, ze nie każda przedtreningówka działa; trzeba tu mieć świadomość, że fizjologia ciała jest indywidualna dla każdego człowieka i faktycznie może okazać się, ze środek X nie podziała na daną osobę, za to środek Y spełni swoją funkcję fantastycznie. Trzeba znaleźć idealna równowagę pomiędzy składem suplementu, a reakcjami organizmu.

Stymulacja podczas treningu powoduje, ze starania nie idą na marne i to zarówno jeśli chodzi o przyrost masy mięśniowej, jak i… spalanie tłuszczu! Te fantastyczne preparaty wspierają bowiem zwłaszcza podczas diety redukcyjnej, kiedy to naturalnie występująca tendencja do tracenia siły utrudnia walkę o kolejny podniesiony kilogram czy wykonane salto.

Nie można jednak zapominać o tym, ze nie każdy suplement równy jest drugiemu. Jak wybrać najlepszą jakościowo przedtreningówkę? Wystarczy spojrzeć na skład i przekonać się czy zawiera składniki aktywne (kofeina, tauryna, kreatyna), a nie ogrom wypełniaczy w postaci choćby cukru.

Skutki uboczne przedtreningówek?

Odżywki przedtreningowe stanowią bezpieczną propozycję dla sportowców zawodowych, jak i dla amatorów. Mimo wszystko niewykluczone jest wystąpienie skutków ubocznych, szczególnie w sytuacji kiedy częstoliwość przyjmowania suplementu jest za duża, lub dany produkt nie jest dopasowany do potrzeb i właściwości naszego organizmu. Podobnie jak w przypadku kawy, przyjęcie sporej ilości kofeiny wieczorem może mieć negatywny wpływ na sen, który z powodu następującej po przyjęciu przedtreningówki stymulanta pobudza organizm do dalszego działania. Wystąpienie problemów z koncentracją to kolejny symptom.

Odradza się branie odżywek zwłaszcza osobom z problemami wieńcowymi czy z nadciśnieniem. Do skutków ubocznych zalicza się także uodpornienie na kofeinę czy taurynę. Wyjściem z tej sytuacji jest czasowe odstawienie suplementu lub próba zmiany proporcji składników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here