Suplementy diety- czym są i w jaki sposób umiejętnie je stosować?

0
671
Suplementy

Suplementy diety cieszą się coraz większą popularnością, a wciąż niewielu z nas wie jak działają i jak umiejętnie je stosować. Nawet miłośnicy siłowni, sportu oraz zdrowego trybu życia często przesadzają ze spożywanymi dawkami albo nie potrafią dobrać suplementów odpowiednich dla siebie. Podpowiadamy jak to robić.

Suplementy diety stają się coraz bardziej popularne, ze względu na skuteczność działania, dostępność oraz atrakcyjną cenę. Wiele osób uzupełnia niedobory właśnie tym sposobem, co przekłada się na poprawę jakości funkcjonowania. Czym są suplementy diety? Dlaczego suplementy cieszą się tak ogromną popularnością? W jaki sposób zadbać o to, aby suplementacja była skuteczna i korzystna dla organizmu?

Suplement diety

Zarówno osoby nie prowadzące aktywnego trybu życia, jak i miłośnicy siłowni, sportu oraz zdrowego stylu życia niewiele wiedzą o suplementach i ich właściwym stosowaniu. Przed zakupem suplementów warto dobrze rozeznać się w ofercie sklepów, gdyż suplementy diety które wybierzemy powinny być bezpieczne i sprawdzone. Takie właśnie produkty najwyższej jakości znajdziemy na stronie sklepu Fabryka Supli.

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety to środki spożywcze, których głównym zadaniem jest uzupełnianie niedoborów w diecie. Mogą być one bezpiecznym i skutecznym sposobem na poprawę zdrowia oraz ogólnego funkcjonowania. Warto jednak zaznaczyć, że w suplementach diety nie znajdziemy absolutnie żadnych substancji leczniczych. Nie są to leki, tylko środki, dzięki którym możliwe jest poprawienie parametrów poszczególnych związków chemicznych w organizmie. W preparatach tych znajdują się liczne witaminy i mikroelementy. Wśród najpopularniejszych suplementów diety przyjmowanych przez kobiety wymienić można magnez, cynk, biotynę, witaminy A, D, E, K, wapń, sód, krzem i wiele innych.

Dlaczego suplementy diety stały się tak popularne?

Główną przyczyną wzrostu kupna suplementów diety jest wzrost świadomości konsumentów oraz tego, jak wiele sztucznych konserwantów, niemających żadnego wpływu na nasze zdrowie znajduje się produktach spożywczych. Wykonując wyniki badań, dostrzec można, jak wiele niedoborów znajduje się w naszym organizmie. To sprawia, że rynek suplementów diety zyskał na popularności.

Kolejnym powodem wzrostu sprzedaży i zainteresowania tematyką suplementacji jest wszechobecny kult ciała oraz stosowanie przez sportowców odżywek, takich jak kreatyna, białko, czy BCAA w celu poprawy wyglądu muskulatury i przyspieszenia efektów treningowych. Suplementy diety w odpowiednich dawkach zalecane są przez wielu lekarzy i specjalistów, gdyż wykazują dużą przyswajalność oraz pomagają uzupełnić niedobory, których uzupełnienie dietą byłoby bardzo trudne lub niemożliwe.

Czy suplementy mogą być niebezpieczne?

Niewiele osób zadaje sobie pytanie „czy suplementy diety są szkodliwe”, choć powinniśmy, jak w przypadku każdego produktu lub leku, który chcemy regularnie zażywać. Suplementy mogą być szkodliwe dla organizmu w przypadku, kiedy stosowane są w nieodpowiednich dawkach lub pochodzą z niesprawdzonego źródła. Podczas zakupów warto więc wziąć pod uwagę to, kto jest producentem wybranego przez nas specyfiku. Jeżeli jest to znana firma, która tworzy wieloletnią tradycję, oferując preparaty najwyższej jakości, nic szkodliwego dla zdrowia nie powinno się stać. W przypadku ciągłego stosowania zbyt dużych dawek suplementu może on nie zadziałać na organizm lub zadziałać w sposób szkodliwy, powodując biegunki, mdłości i zwroty głowy. Ważny jest więc umiar.

Suplementacja diety

Co zrobić, aby suplementacja była bezpieczna?

Przed spożyciem suplementu diety ważna jest konsultacja lekarska. Przede wszystkim należy także kupować sprawdzone preparaty, które oferowane są przez renomowanego producenta lub sklep internetowy. Warto także zwracać uwagę na skład preparatu. Wielu twórców suplementów postanawia złudnie poprawiać skład, dodając sztuczne barwniki i substancje, które nie mają wpływu na nasz organizm. To sztuczne ”zapychacze”, których należy unikać. Należy więc sprawdzić jaki procent suplementu tworzy dany składnik, który chcemy uzupełnić w naszej diecie. Oprócz wyboru dobrej jakości preparatu stosujemy oczywiście zalecane dzienne dawki do spożycia. Suplementów diety nie należy przyjmować w przypadku uczulenia na jakikolwiek składnik preparatu, a także w ciąży i podczas karmienia piersią.

Stosowanie suplementów diety może znacznie poprawić jakość życia i funkcjonowania. Uzupełnienie niektórych składników dzięki suplementom to łatwa droga do odzyskania sprawności i sił. Ważne jest jednak stosowanie preparatów tego typu mądrze i świadomie, poprzez stosowanie odpowiednich dawek, a także uzasadnienie brania danego suplementu w wynikach badań wskazujących na niedobory. Nie należy kupować pierwszych lepszych preparatów oferowanych w reklamach telewizyjnych, żeby ”zapobiegawczo poprawić stan zdrowia”. Warto udać się do lekarza w celu konsultacji i porady dotyczącej optymalnej suplementacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here